تبلیغات
پایگاه مهدویت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار - شیوه حکومتی امام زمان (علیه السلام)
پایگاه مهدویت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار
با ولایت تا ظهور
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

دوران پس از ظهور حضرت مهدی (عج) بدون شک، والاترین و شکوفاترین و ارج مندترین، فصل تاریخ انسانیت است. آن دوران، دورانی است که وعده های خداوند درباره ی خلافت مؤمنان و امامت مستضعفان و وارثت صالحان، عملی می گردد و جهان با قدرت الهی آخرین پرچمدار عدالت و توحید، صحنه ی شکوه مندترین جلوه های عبادت پروردگار می شود.

 

در احادیث مختلف، گوشه هایی از عظمت آن دوران به تصویر کشیده شده است. ما، با استفاده از این احادیث، برخی از کارهایی را که امام زمان (عج) برای ایجاد جامعه ای متکامل و ایده آل، انجام می دهند، اشاره می کنیم:


به ادامه مطلب مراجعه نمایید...

۱٫ حاکمیت اسلام در سراسر هستی
بعد از ظهور امام زمان(علیه السلام) عدّه ای علیه آن حضرت وارد جنگ می شوند و سعی خواهند کرد تا از تشکیل حکومت عدل الهی بر روی زمین ـ که وعده ی آن، از سوی انبیا و امامان(علیهم السلام) داده شده است ـ جلوگیری کنند. امام(علیه السلام) ابتدا، آنان را به راه حق دعوت خواهد کرد و اگر قبول نکردند، با آنان وارد کارزار می شود و هرگونه فساد و کژی را نابود خواهد کرد.

امام باقر(علیه السلام) در تفسیر آیه ی (وَ قاتِلُوهُمْ حَتّی لا تَکُونَ فِتْنَهٌ وَ یکُونَ الدِّینُ کُلُّهُ لِلّهِ);(۱) می فرماید: تأویل این آیه، هنوز نیامده است… پس زمانی که تأویل آن فرا رسد، مشرکان کشته می شوند، مگر موحّد شوند و شرکی باقی نماند.(۲) و در حدیث دیگری می فرماید: با مشرکان جنگ می کنند تا این که موحّد شوند و شریکی برای خدا قرار ندهند. چنان (امنیتی حاصل) می شود که پیر زن کهنسال، از مشرق به مغرب می رود، بدون آن که کسی جلوی او را بگیرد.(۳)

امام صادق(علیه السلام) می فرماید: إذا قام القائم لایبقی أرض إلّا نودی فیها شهاده أنْ لا إله إلّا الله و أنّ محمّداً رسول الله;(۴) زمانی که قائم(علیه السلام) قیام کند، هیچ سرزمینی نمی ماند، مگر این که ندای شهادتین (لا إله إلّا الله و محمّد رسول الله) در آن طنین اندازد.

۲٫ احیای قرآن و معارف قرآنی
امیرالمؤمنین(علیه السلام) با اشاره به قیام حضرت مهدی (عج) می فرماید: کأنّی أنظر الی شیعتنا بمسجد الکوفه و قد ضربوا الفساطیط یعلّمون الناس القرآن کما اُنزل;(۵) گویا شیعیان ما اهل بیت(علیه السلام) را می بینم که در مسجد کوفه گرد آمده اند و خیمه هایی برافراشته اند و در آن ها قرآن را آن چنان که نازل شده است، به مردم یاد می دهند. بنابراین، محور حرکت نهضت جهانی امام مهدی، قرآن است و آن حضرت با تعلیم قرآن، آن را سرمشق زندگی انسان ها قرار خواهند داد. حضرت علی(علیه السلام) در بیان احوال زمان ظهور امام مهدی (عج) می فرماید: (امام مهدی) هوای نفس را به هدایت و رستگاری برمی گرداند، زمانی که مردم هدایت را به هوای نفس تبدیل کرده باشند، و رأی را به قرآن برمی گرداند، زمانی که مردم قرآن را به رأی و اندیشه مبدل کرده باشند.(۶)

۳٫ گسترش عدالت و رفع ستم
مهم ترین شاخص قیام امام مهدی (عج) که تقریباً در اکثر روایات مربوط به آن حضرت ذکر شده است، ریشه کن ساختن ظلم و ستم و فراگیر کردن عدل و قسط در سراسر گیتی است، به گونه ای که می توان ادعا کرد که جمله ی «یملأ الأرضَ قسطاً وعدلا کما ملئت ظلماً و جوراً» که در اکثر احادیث ذکر شده، هم تواتر لفظی دارد و هم تواتر معنوی. پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلّم) می فرماید: قیامت بر پا نمی شود، مگر این که مردی از اهل بیت من که اسمش شبیه اسم من است، حاکم شود و زمین را پر از عدل و قسط کند، همان گونه که پر از ظلم و جور شده بود.(۷)

۴. گرایش دوباره به اسلام حقیقی
بعد از وفات پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلّم) و واقعه ی سقیفه بنی ساعده، خلفا سعی کردند با منع نقل و تدوین احادیث پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلّم) از روشن شدن جایگاه اهل بیت(علیه السلام) ـ که به عنوان مفسران دین اسلام و ثقل اصغر نقش هدایت جامعه را داشتند ـ جلوگیری کنند و همین امر موجب شد تا انحرافات و گمراهی هایی که دامن گیر سایر ادیان شده بود، در میان مسلمانان نیز شیوع یابد و برخی عناصر یهودی و مسیحی، با کمک دستگاه خلافت، اسلام را مطابق سلیقه ی خود و مناسب با منافع حاکمان توجیه و تفسیر کنند و موجب جدایی هر چه بیش تر مردم از اهل بیت(علیهم السلام) شوند. افرادی مانند تمیم داری، وهب بن منبه، کعب الاحبار، ابوهریره، عروه بین زبیر، عبدالله بن عمر و … با تفسیرهایی که بیش تر با هواهای نفسانی و خواسته های حاکمان مطابقت داشت از همان آغاز، موجب بروز برخی انحرافات و بعدها ایجاد فرقه های کلامی در زمان های بعد و… شدند و مردم را از چشمه ی علم اهل بیت(علیه السلام) محروم ساختند. به همین دلیل، آن گاه که امام زمان(علیه السلام) قیام می کند، به پیراستن دین اسلام از انحرافات و پیرایه هایی خواهد پرداخت که از سوی منحرفان بر دین اسلام تحمیل شده است و مردم را به اسلامی که پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلّم) آن را ابلاغ کرده بود، دعوت خواهد کرد. امام صادق(علیه السلام) می فرماید: زمانی که حضرت قائم(علیه السلام) قیام می کند، مردم را مجدداً به اسلام فرا می خواند و به امری هدایت می کند که فراموش شد و جمهور از آن منحرف شده اند…(۸)

۵٫ فراوان شدن نعمت های دنیوی
یکی از مطالب مهم که در احادیث مربوط به امام زمان (عج) بر آن تأکید شده است، وفور نعمت های مادّی در زمان حکومت امام مهدی(علیه السلام) است. پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلّم)می فرماید: … یظهر الله له کنوز الأرض و معادنها; خداوند، گنج های زمین و معادن آن را برای امام مهدی (عج) ظاهر خواهد کرد.(۹) از امیرالمؤمنین(علیه السلام) نقل شده که فرمود: …هنگامی که قائم ما قیام کند، آسمان، باران خود را فرو خواهد ریخت و زمین، گیاهان خود را خواهد رویانید… به گونه ای که زن، میان عراق و شام راه خواهد رفت و همه جا بر روی گیاه پا خواهد گذاشت… .(۱۰)

۶٫ عمران و آبادی
امام زمان(علیه السلام) علاوه بر هدایت دینی، اجتماعی، سیاسی، به امور دنیوی نیز رسیدگی می کند و به عمران و آبادی شهرها و روستاها خواهد پرداخت. امام باقر(علیه السلام) می فرماید: فلا یبقی فی الأرض خراب الّا عُمَّر;(۱۱)بر روی زمین، هیچ خرابی نخواهد بود، مگر این که آباد خواهد شد. مفضّل از امام صادق(علیه السلام) نقل می کند که آن حضرت فرمود: هنگامی که قائم آل محمد(علیهم السلام) قیام کند، در پشت کوفه، مسجدی بنا خواهد کرد که هزار در دارد و خانه های کوفه به نهر کربلا متصل خواهد شد.(۱۲) در حدیث دیگری نقل شده که امام مهدی(علیه السلام)راه ها را وسیع می کند، آب های ناودان ها و فاضلاب ها را که به راه های عمومی می ریزد، قطع می کند و چیزهایی را موجب راه بندان می شوند، رفع می کند. خلاصه، امور شهری را سامان خواهد داد.(۱۳)

۷٫ تکامل علمی و عقلی مردم
امام مهدی (عج) با نهضت خود، درهای رحمت را باز می کند و موجب تکامل علوم و صنایع خواهد شد و علوم، چنان رشد و گسترش خواهد یافت که همه شگفت زده خواهند شد. امام صادق(علیه السلام) می فرماید: علم، بیست و هفت حرف است. تمام آن چه انبیا آورده اند، دو حرف است و مردم، تا امروز، بیش از آن دو حرف نمی شناسند. هنگامی که قائم ما(علیه السلام)قیام کند، بیست و پنج حرف را می آورد و بین مردم توسعه خواهد داد و به دو حرف قبلی اضافه خواهد کرد تا بیست و هفت حرف کامل شود.(۱۴)

این حدیث، نشانه ی سرعت و شتاب زدگی و گسترش و توسعه ی علوم در میان مردم است که به دست امام مهدی (عج) صورت خواهد گرفت، به گونه ای که در مدّت حکومت آن حضرت، مردم، بیش از دَه برابر آن چه را از زمان خلقت تا زمان قیام آن حضرت از علم به دست آورده بودند، به دست خواهند آورد.

در روایت دیگری امام باقر(علیه السلام) می فرماید: هنگامی که قائم ما قیام کند، دست خود را بر روی سر بندگان خواهد گذاشت و بدین وسیله، عقل های آنان جمع می شود و اخلاقشان کامل می شود.(۱۵) از مجموع احادیث، استنباط می شود که برای انسان، در دوره ی حکومت امام مهدی (عج) تمام ایده آل ها و آرزوهای حقّی که دارد و ممکن است که بر آن ها دست بیازد، تحقّق خواهد یافت و از نظر علمی، اخلاقی، اقتصادی، امنیتی، … به کمال مطلوب خود، خواهد رسید.

منبع: سایت موعود

 

پی نوشتها :
۱ . انفال: ۳۹٫
۲ . بحارالأنوار، ج ۵۲، ص ۳۷۸٫
۳ . همان، ج ۵۲، ص ۳۴۳٫
۴ . همان، ج ۵۲، ص ۳۴۰٫
۵ . همان، ج ۵۲، ص ۳۶۶٫
۶ . نهج البلاغه، ترجمه و شرح علینقی فیض الاسلام، خ ۱۳۸، ج ۳، ص ۴۲۴، مرکز نشر آثار فیض الاسلام.
۷ . بحارالأنوار، ج ۵۱، ص ۸۱٫
۸ . بحارالأنوار، ج ۵۱، ص ۳۰٫
۹ . بحارالأنوار، ج ۵۲، ص ۳۲۳٫
۱۰ . بحارالأنوار، ج ۵۲، ص ۳۲۲٫
۱۱ . همان، ج ۵۲، ص ۱۹۱٫
۱۲ . همان، ج ۵۲، ص ۳۳۷٫
۱۳ . همان، ج ۵۲، ص ۳۳۹٫
۱۴ . بحارالأنوار، ج ۵۲، ص ۳۳۶٫
۱۵ . همان.

منبع: http://kheibarioun.ir/

نوع مطلب : امام زمان، 
برچسب ها : حکومت امام زمان، امام زمان، دوران بعد ز ظهور، پس از ظهور، ولایت امام زمان،
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 15 بهمن 1393
یکشنبه 26 شهریور 1396 11:44 ب.ظ
I'm not sure where you're getting your info, but good
topic. I needs to spend some time learning more
or understanding more. Thanks for magnificent info I was looking
for this info for my mission.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 01:15 ق.ظ
You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would
never understand. It seems too complex and extremely broad
for me. I am looking forward for your next post, I'll try to get the hang
of it!
جمعه 25 فروردین 1396 05:47 ق.ظ
Thanks for finally talking about >پایگاه مهدویت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار - شیوه حکومتی
امام زمان (علیه السلام) <Liked it!
یکشنبه 20 فروردین 1396 05:51 ب.ظ
hey there and thank you for your information – I have certainly picked up anything new from right here.
I did however expertise several technical issues using this website, since I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load properly.
I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining,
but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google
and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.
Well I am adding this RSS to my email and could
look out for a lot more of your respective interesting content.
Make sure you update this again very soon.
جمعه 22 اسفند 1393 11:12 ق.ظ
سلام جالب بود به ما هم سر بزن
تا ظهور...سلام. ممنون از حضور و نظرتون. چشم.
چهارشنبه 20 اسفند 1393 08:02 ق.ظ
وبلاگ زیبای داری
موفق باشید
تا ظهور...ممنون از حضور و نظرتون
سه شنبه 12 اسفند 1393 05:34 ب.ظ
سلام از فعالیتهای مسجد ما در سال 93 بازدید کنید
یکشنبه 26 بهمن 1393 12:04 ب.ظ
با سلام از فعالیتهای کانون مهدیه در دهه فجر دیدن کنید منتظر نظرات شما هستیم یا علی مدد
چهارشنبه 15 بهمن 1393 10:06 ب.ظ
سلام.همچون گذشته عالی و پر مفهوم
تا ظهور...سلام.ممنون از حضورتون...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر