تبلیغات
پایگاه مهدویت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار - وعده خدا در سوره نور برای چه کسی است؟
پایگاه مهدویت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار
با ولایت تا ظهور
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
 وهابیون معتقدند که آیه (وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ ءَامَنُواْ مِنکمُ‏...) در مورد صحابه نازل شده است و ربطی به امام زمان (علیه السلام) و شیعیان ندارد

بسم الله الرحمن الرحیم

« وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ ءَامَنُواْ مِنكمُ‏ وَ عَمِلُواْ الصَّلِحَتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فىِ الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ وَ لَیُمَكِّنَنَّ لهَمْ دِینهَمُ الَّذِى ارْتَضىَ‏ لهَمْ وَ لَیُبَدِّلَنهَّم مِّن بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا یَعْبُدُونَنىِ لَا یُشْرِكُونَ بىِ شَیْا وَ مَن كَفَرَ بَعْدَ ذَالِكَ فَأُوْلَئكَ هُمُ الْفَاسِقُون‏»

خدا به كسانى از شما كه ایمان آورده و كارهاى شایسته انجام داده‏اند، وعده داده است كه حتماً آنان را در زمین جانشین [دیگران] كند، همان گونه كه پیشینیان آنان را جانشین [دیگران] كرد، و قطعاً دینشان را كه براى آنان پسندیده به سودشان استوار نماید، و یقیناً بیمشان را تبدیل به امنیت كند، [تا جایى كه] فقط مرا بپرستند [و] هیچ چیزى را شریك من نگیرند. و آنان كه پس از این نعمت هاى ویژه ناسپاسى ورزند [در حقیقت] بدكار و نافرمان اند. (1)

ادامه دارد...

خداوند متعال در این آیه وعده حکومتی را می دهد که بر پایه دین استوار و پر از عدل و داد و امنیت است و همانندش پیش از آن اتفاق نیفتاده است. طبق این آیه در حکومت وعده داده شده، هیچکس مشرک نخواهد ماند و همه به پرستش خدای یگانه روی میاورند و گروه اندکی که از پرستش خدا سر باز بزنند فاسقند.

البته برای اهل خرد و اندیشه همین ترجمه تحت اللفظی آیه کفایت می کند تا متوجه شوند این آیه در وصف خلفای راشدین و هیچ یک از صحابه نمی تواند باشد.

اما در ادامه برای افرادی که مصداق آیه (فِی قُلُوبِهِم مَّرَضٌ فَزَادَهُمُ اللّهُ مَرَضاً) (2) هستند و در هر زمینه ای به دنبال فتنه و وسوسه ای شیطانی می گردند دلایلی ذکر می شود.

اولاً: اگر آن‌چه را كه این افراد ادعا می‌كنند صحت دارد، پس چرا جناب ابوبكر كه در سقیفه به هر چیزی استناد ‌كرد تا جا نشینی خود را محکم کند، به این آیه استناد نكرد؟

ثانیا: جناب عایشه (دختر خلیفه اول) به صراحت می‌گوید كه هیچ آیه‌ای در قرآن در حق ما نازل نشده است: «ما انزل الله فینا شیئا من القرآن» (3)

ثالثاً: خود علمای اهل سنت برای این آیه جواب داده‌اند. شوکانی از مفسرین بنام اهل سنت در این باره می‌نویسد:

و معنى لیستخلفنهم فی الأرض: لیجعلنهم فیها خلفاء یتصرفون فیها تصرف الملوک فی مملوکاتهم، وقد أبعد من قال إنها مختصة بالخلفاء الأربعة، أو بالمهاجرین، أو بأن المراد بالأرض أرض مکة، وقد عرفت أن الاعتبار بعموم اللفظ لا بخصوص السبب، و ظاهر قوله (کما استخلف الذین من قبلهم) کل من استخلفه الله فی أرضه فلا یخص ذلک ببنی إسرائیل ولا أمة من الأمم دون غیرها. (4)

معنای استخلاف (جانشینی) در زمین این است که: ما آنان را حاکمان زمین قرار خواهیم داد تا همان گونه که پادشاهان و سلاطین در آنچه تحت تصرّفشان بود تصرف می‌کردند آنان نیز تصرف کنند. وکسانی که استخلاف را مخصوص به خلفای چهارگانه یا به مهاجران دانسته‌اند و مقصود از زمین را هم در آیه زمین مکه دانسته‌اند سخنی دور از حقیقت گفته‌اند؛ چون لفظ استخلاف  عام است و شامل همه مؤمنان می شود نه آن که خاص باشد و بگوییم در امم پیشین هم به گروه خاصی مانند بنی اسرائیل و یا امت خاصی اختصاص داشته است .

رابعاً: خداوند در این آیه وعده می‌دهد که تمام کسانی را که ایمان آورده‌اند بر تمام زمین مسلط کند (لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الْأَرْضِ) و ارض نمی‌تواند اختصاص به یک مکان خاص داشته باشد؛ بلکه شامل تمام کشور‌ها می‌شود؛ چنانچه بسیاری از علمای اهل سنت در تفاسیر خودشان بر این نکته تأکید کرده‌اند که مراد از « الارض » تمام کشورهای جهان است. (و هنوز چنین اتفاقی نیفتاده است)

ثعلبی در تفسیر خودش می‌نویسد:

والله لیستخلفنهم فی الأرض أی لیورثنهم أرض الکفار من العرب والعجم، فیجعلهم ملوکها وسائسیها وسکانها. (5)

خداوند آنان را وارث زمین قرار خواهد داد؛ یعنی سرزمین کفار از عرب و عجم را تحت سلطه آنان قرار خواهد داد و آنان فرماندار و سیاست‌گذاران و ساکنان آن خواهند بود .
و ابن جوزی می‌گوید:

قوله تعالى: *(لیستخلفنهم) *أی: لیجعلنهم یخلفون من قبلهم، والمعنى: لیورثنهم أرض الکفار من العرب والعجم، فیجعلهم ملوکها وساستها وسکانها. (6)
معنای این سخن خداوند (لیستخلفنهم) این است که آنان (صالحان) را جانشینان مردم پس از خودشان قرار خواهد و در حقیقت وارثان سرزمین کافر از عرب و عجم و پادشاهان و ساکنان آنان خواهد بود .

و الغرناطی الکلبی در تفسیر خود می‌گوید :

(لیستخلفنهم فی الأرض) * وعد ظهر صدقه بفتح مشارق الأرض ومغاربها لهذه الأمة. (7)

این قسمت از آیه، وعده‌ای است که با آزاد شدن مشرق و مغرب زمین، به دست امت اسلامی محقق خواهد گشت، در حالی که می‌بینیم در زمان خلافت ابوبکر حتی تمام جزیره العرب به تصرف مسلمین در نیامده بود؛ چه رسد به تمام زمین .

پس قطعاً این آیه شامل هیچ یک از خلفای سه گانه نخواهد شد .

از این نکته استفاده می‌شود که این‌ آیه اشاره دارد به زمان ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) که تمام مسلمین اتفاق دارند که وقتی آن حضرت ظهور کند، بر تمام زمین حکومت می‌‌کند و کفر و الحاد را در سراسر زمین نابود می‌کند .

خامساً: نکته دیگری که باید به آن توجه کرد، ذیل آیه است که خداوند می‌فرماید :

وَلَیُمَکِّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ الَّذِی ارْتَضَى لَهُمْ .

بسیاری از مفسرین اهل سنت گفته‌اند که مراد از آن این است که خداوند دین اسلام را بر تمامی ادیان غالب خواهد کرد و دین اسلام تنها دینی خواهد بود که در سراسر عالم پیرو خواهد داشت و بقیه ادیان همگی از بین خواهد رفت .

سلیم بن عامر کلاعی می‌گوید: «از مقداد بن اسود شنیدم که گفت: از رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) شنیدم که فرمود: هیچ خانه‌ای در زمین باقی نماند؛ مگر این که اسلام وارد آن خانه شده و با رغبت آن را پذیرا شدند و یا با  ذلّت.»

در حالی که در زمان خلفای سه گانه حتی تمام مردم مدینه مسلمان نبودند و غیر مسلمان حتی در مدینه وجود داشت. خود اهل سنت اتفاق دارند که قاتل خلیفه دوم (جناب عمر) مجوسی بوده و او را در مسجد کشته است. پس  معلوم می‌شود که این آیه هیچ ارتباطی با مشروعیت خلافت خلفای سه گانه ندارد .

امام صادق (علیه السلام) در روایتى فرمود: تأویل و مصداق این آیه هنوز نیامده است. هنگامى كه قائم ما قیام كند كسى كه او را درك مى‌كند، تأویل این آیه را مى‌بیند: «هر آینه دین محمد(صلی الله علیه وآله وسلم) به هر جایى كه شب برسد، مى‌رسد (همه كره زمین)؛ به صورتى كه هیچ مشركى بر روى زمین نخواهد بود؛ همان گونه كه خداوند فرمود: (یعبدوننى...).» (8)

اللّهُ لا إِلَهَ إِلاَّ هُوَ لَیَجْمَعَنَّکُمْ إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَةِ لاَ رَیْبَ فِیهِ وَمَنْ أَصْدَقُ مِنَ اللّهِ حَدِیثاً ؟(9)

(جز الله معبودی نیست. حتما شما را در روزی که شکی در آن نیست گرد می آورد و چه کسی از خدا راست گو تراست)

پی نوشت:

1. سوره نور/55.
2. سوره بقره/10
3. صحیح البخاری ، البخاری ، ج 6 ، ص 42 .
4. فتح القدیر ، الشوکانی ، ج 4 ، ص 47 .
5. تفسیر الثعلبی ، الثعلبی ، ج 7 ، ص 114 .
6. زاد المسیر ، ابن الجوزی ، ج 5 ، ص 372 
7. التسهیل لعلوم التنزیل ، الغرناطی الکلبی ، ج 3 ، ص 71 . 
8. بحارالانوار، ج 51، ص 55، ح 41.
9. سوره نسا/ 87

منبع: مصاف

نوع مطلب : امام زمان، تکفیری و فرق ضاله، 
برچسب ها : سوره نور، وعده، وعده الهی، وهابیت، امام زمان، شیعه،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 30 آبان 1393
سه شنبه 28 شهریور 1396 05:06 ق.ظ
Superb blog you have here but I was curious if you knew of any discussion boards that cover the same topics discussed here?

I'd really like to be a part of online community where
I can get feedback from other experienced people that share the
same interest. If you have any suggestions, please let me know.

Thanks a lot!
دوشنبه 16 مرداد 1396 02:01 ب.ظ
I love reading through an article that will make men and women think.
Also, many thanks for permitting me to comment!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
دعای فرج

ابزار های نایت اسکین